Noskaidroti konkursa “Modes Manifestācija 2022” uzvarētāji

15. decembrī Spīķeru koncertzālē norisinājās jauno modes dizaineru konkursa “Modes Manifestācija 2022” fināls. Deviņu finālistu radošajā sacensībā par uzvarētāju kategorijā “vidējā izglītība” un Grand Prix ieguvēju kļuva Nikola Anna Ekšteine no Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas ar kvalifikācijas darba kolekciju “For.War.ded”. Kategorijā “bakalaura studijas” tika nominētas divas uzvarētājas – Sigrijas Mintikas kolekcija  “Magic tea”, bakalaura darbs Latvijas Mākslas Akadēmijā un Rīgas Tehniskās universitātes studentes Aļisas Ļeksunovas kolekcija “Fleneur”, un kategorijā “maģistra studijas” – Jūlijas Volkinšteines kolekcija  “Mežonīgā smeldze” maģistra darbs Latvijas Mākslas akadēmijā.

Konkursa uzvarētāji tika paziņoti tiešraides noslēgumā, uz skatuves aicinot klāt esošās finālistes. Grand Prix ieguvēja Nikola Anna Ekšteine balvā saņēma modes mārketinga un menedžmenta divu nedēļu apmācību kursu Nuova Accademia di Belle Arti (NABA) 2023. gada vasarā. “Bakalaura studijas” kategorijas uzvarētāja Sigrija Mintika balvā saņēma publicitātes rakstu žurnālā Lilit LOOK un  Aļisa Ļeksunova – publicitātes rakstu žurnālā Pastaiga. Stipendiju EUR 500 apmērā kolekcijas komercializācijai ieguva “maģistra studijas” uzvarētāja Jūlija Volkinšteine.

Konkursa finālā bija redzamas visu deviņu finālistu kolekcijas. Kategorijā “vidējā izglītība” tika demonstrētas Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas absolvenšu Nikolas Annas Ekšteines un Alises Sedliņas-Brūderes,  Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” absovenšu Maritas Kovko un Danas Lukaševičas kolekcijas un Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu absolventes Madaras Dāvidas kolekcija. Kategorijā “bakalaura studijas” tika prezentētas divas Latvijas Mākslas akadēmijas studenšu Džeina Lubānes un Sigrijas Mintikas kolekcijas un Rīgas Tehniskās universitātes materiālu tehnoloģijas un dizaina bakalaura programmas studentes Aļisas Ļeksunovas kolekcija.Savukārt kategorijā “maģistra studijas” tika prezentēta Jūlijas Volkinšteines kolekcija radīta maģistra studiju ietvaros Latvijas Mākslas akadēmijā. Konkursa fināla skatītājiem bija iespēja vērot “Modes Manifestācija 2021” uzvarētājas kategorijā “maģistra studijas” – Elīnas Grīnbergas jaunāko kolekciju “Nepabeigts”. 

Grand Prix un “vidējā izglītība” kategorijas uzvarētāja: Nikolas Annas Ekšteines kolekcija “For.War.ded”

Šī kolekcija ir autores kvalifikācijas darbs Liepājas Mūzikas mākslas un dizaina vidusskolā. Anna Nikola šobrīd studē Latvijas Kultūras akadēmijā bakalaura programmā “Radošās industrijas”. Iedvesma kolekcijai Nikolai Annai nākusi no Tomboy subkultūras – sievietēm ar puicisku uzvedību kuras savā ģērbšanās stilā tiecas saglabāt izteiktu dumpinieciskumu. Kolekcijas pamatā ir dažādu paņēmienu apvienojums, radot daudzfunkcionālus dizaina risinājumus. Tērpos dominē daudzveidīgu griezumu virsjakas un apmetņi. Kolekcijas audumu apdrukas ir dizaineres autordarbs. Tās veidotas sublimācijas tehnikā, bet faktūru daudzveidošanai izmantota lāzergriezšana. Novatoriska pieeja redzama arī apdrukās izvēloties iestrādāt QR kodu. Noskenējot kodu ir iespējams ielūkoties kolekcijas radīšanas procesā. Nikola Anna savu kolekciju redz valkājam radošus, ambiciozus un mākslai atvērtus cilvēkus, kuri nebaidās eksperimentēt un būt pamanāmi.

 “Bakalaura studijas” kategorijas uzvarētāja: Sigrijas Mintikas kolekcija “Magic tea” 

Konkursa kolekcija “Magic tea” ir Sigrijas bakalaura darbs Latvijas Mākslas akadēmijā. Šobrīd viņa aktīvi strādā pie sava zīmola izveides un realizē klientu vēlmes izpildot   individuālos  pasūtījumus. Sigrijas kolekciju “Magic Tea” iedvesmojis emociju haoss un iztēles augļi, kas spontanitātes rezultātā nokļuvuši realitātē. Kolekcijā trim no septiņiem apģērbu komplektu radīšanā izmantota ekoloģiska apģērba krāsošanas tehnika, tādā veidā iegūstot gan maigi pelēkus, gan dūmakaini violetus toņus, kurus papildina autores radīti raksti. Lielākā daļa apģērbu tiek dekorēti ar dažāda izmēra pērļu izšuvumiem un galvas rotām. Katrā siluetā iekļautas arī stilizētas ziedu formas, tā radot caurviju ziedu un pērļu stāstu. Sigrija savus tērpus redz valkājam sievietes, kuras saista noslēpumaina, sievišķīga stila tērpi.

“Bakalaura studijas” kategorijas uzvarētāja: Aļisas Ļeksunovas kolekcija “Stresa izpausme” – 

Aļisas kolekcija radīta mācoties Rīgas Tehniskās universitātes materiālu tehnoloģijas un dizaina bakalaura programmas trešā kursā. Kolekcijas idejas pamatā ir aizvien pieaugošā tehnoloģiju ietekme gan uz savstarpējo komunikāciju, gan atpūtu, akcentējot pārmērīgas informācijas apjoma dēļ radīto nogurumu un pieaugošo stresa līmeni cilvēkos. Kolekcija ir autores personisko pārdzīvojumu atspoguļojums. Tērpus vieno melnbaltā toņu gamma un nosacīti nevērīgs izskats. Kārtas tērpu vizuālajā saturo simboliizē stresa atstātās pēdas, iekšējo un ārējo haosu, un teju nepārvaramu nogurumu. Kolekcijas tērpus autore veidojusi kā spēli ar dažādu biezumu materiāliem un izgriezumiem. Sasienamie elementi integrēti, lai tērpu valkātāja varētu apģērbu pielāgot ķermeņa aprisēm. Aļina savu kolekciju redz valkājam drosmīgas, kreatīvas sievietes, kurām patīk izcelties un atšķirties. 

“Maģistra studijas” kategorijas uzvarētāja: Jūlijas Volkinšteinas kolekcija “Mežonīgā smeldze”- 

Jūlijas kolekcija “Mežonīgā smeldze” ir viņas maģistra studiju darbs Latvijas Mākslas akadēmijā. Kolekcijas idejas pamatā ir kino kā lielisks veids aizmirsties no ikdienas rutīnas. To iedvesmojuši divi it kā nesavienojami kino žanri – vesterns un kostīmu drāma. Dizainere centusies savienot pretstatus – vesternu skaudrumu un mežonību ar Marijas Antuanetes laika izsmalcinātību – makarūnu pasteļkleitām un volāniem. Autore kolekcijas varoni redz kā neatkarīgu sievieti ar milzīgu gribasspēku, sava ceļa gājēju, kurai patīk būt kustībā, vienlaikus esot emocionālai un romantiskai. Kolekcijā izmantota stepēšanas tehnika, izšuvumi, volāni un panniers, kā arī radītas rotas no porcelāna. Kā ilgtspējības aspektus kolekcijā autore min kvalitatīvo audumu izvēli, audumu atlikumu lietošanu un materiālu pārpalikumu izmantošanu somu veidošanā. Jūlija redz savu kolekciju valkājam radošas sievietes ikdienā un svētkos.


Konkursa žūrijas priekšsēdētāja bija modes žurnāliste un profesore Ļuba Popova (Liubov Popova) no Milānas Jaunās mākslas akadēmijas (NABA-Nuova Accademia di Belle Arti), kurai ir vairāku desmitu gadu pieredze darbā ar itāļu modes namiem un kura ir modes vēstures grāmatu autore. Tāpat žūrijā būs modes dizainere Baiba Ripa, žurnāla “Lilit LOOK” galvenā redaktore un stila dizainere Kristīne Rudzinska, žurnāla “Pastaiga” modes redaktore Anita Sedliņa, un Latvijas modes palātas vadītāja Dita Danosa.

Konkursa organizators ir Latvijas Modes palāta sadarbībā ar NABA – Nuova Accademia di Belle Arti un Latvijas Dizaina centru. Konkursa mediju partneri ir TV24, žurnāls Pastaiga, Lilit LOOK un Radio SWH. Konkurss tiek finansēts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Jauno modes dizaineru konkursa organizēšanas tradīciju 2016. gadā iedibināja biedrība Latvijas Modes palāta (LMP). Tās mērķis ir attīstīt un veicināt Latvijas modes industrijas izaugsmi, organizējot dažāda rakstura pasākumus – modes skates, diskusijas, prezentācijas, kontaktu biržas, u.c., vienlaikus arī izglītojot plašu sabiedrību par modes ilgtspējību un atbildīgu modes produktu patēriņu.

Publikācijā izmantoto foto autori: Uldis Vilks un Mārcis Baltskars